Aktualności

Zapraszamy do czytania

Znasz pewnie sytuacje gdy telefon działa bardzo wolno, gdy reaguje z opóźnieniem — są to sytuacje dość denerwujące dla właściciela telefonu i często zastanawiamy się co może być tego powodem.

Przyczyn, przez co twój telefon może wolno działać może być kilka. Postaramy się przybliżyć i opisać te najczęściej występujące. 

Dlaczego telefon działa wolno i reaguje z opóźnieniem

Kilka problemów,  które w łatwy sposób można wyeliminować aby przyśpieszyć działanie telefonu:

  • Zimna lub gorąca temperatura otoczenia
  • Duża ilość otwartych aplikacji (zamknij aplikacje w tle, z których nie korzystasz)
  • Niewystarczająca ilość dostępnej pamięci bądź uszkodzona karta SD (sprawdź status pamięci)

Brak miejsca w telefonie, to bardzo częsta przyczyna spowolnienia działania urządzenia. Pobieramy różne aplikacje, posiadamy dużą ilość zdjęć i plików, przez co pamięć zaczyna się zapełniać, a potem odczuwamy to właśnie w postaci spowolnienia działania. Nasza rada: przejrzyj wszystkie aplikacje, sprawdź, które są przez ciebie używane, a te używane po prostu usuń — odinstaluj lub wymuś ich zatrzymanie. Aplikacje zjadają dużą ilość pamięci.

Następnie przejrzeć zdjęcia, pliki czy nagrania. Nie musisz przecież trwale się ich pozbywać, możesz je przenieść na kartę pamięci bądź dysk. Dobrze jest od czasu do czasu wykonywać takie porządki, bo jeśli wcześniej takie czynności nie były robione, na początku zajmie to trochę czasu, aby to wszystko przenieść.

  • Zapchane cache

Dzięki pamięci podręcznej tzw. cache aplikacje działają szybciej. W sytuacji,  gdy zgromadzi się na niej zbyt dużo danych, zaczyna brakować wolnego miejsca, a wtedy automatycznie zmniejsza się wydajność i szybkość twojego smartfona. Dlatego też pamiętaj, aby od czasu do czasu czyścić cache. 

Wystarczy znaleźć w ustawieniach pamięć podręczną i wyczyścić ją poprzez opcję oczyszczania/usuwania plików. Można również wejść bezpośrednio w najczęściej używane aplikacje (np. Facebook, Instagram, WhatsApp) i wybrać opcję czyszczenia pamięci podręcznej. W ten sposób usuniesz zbędne dane zapychające pamięć, a praca smartfona powinna znacznie przyspieszyć.

  • Nieaktualne aplikacje

Jak wyczyścić cache w telefonie z androidem w przeglądarce Chrome

Otwórz aplikację Chrome na telefonie lub tablecie z Androidem. W prawym górnym rogu kliknij Więcej.
Kliknij kolejno opcje Historia,  a potem Wyczyść dane przeglądania. U góry wybierz zakres czasowy. Aby usunąć wszystko, wybierz Od początku.
Zaznacz pola „Pliki cookie i dane stron” oraz „Obrazy i pliki zapisane w pamięci podręcznej”.
Kliknij — Wyczyść dane. Gotowe.

Aktualizacje telefonu

Bardzo ważne jest dbanie o to, aby regularnie wykonywać aktualizacje. Domyślnie, system powiadomi nas gdy aktualizacja jest dostępna — najlepiej wykonywać to na bieżąco nie odkładać tego na później. Nowa wersja oprogramowania to nie tylko nowe funkcje, ale również zabezpieczenia, poprawki itp. Takie działania również przyspieszają działanie naszego telefonu.

Jeśli otrzymujesz powiadomienia o aktualizacji systemu i notorycznie odkładasz to na później, czas, aby zmienić nawyki. Jeśli Twój telefon ma taką możliwość, instaluj wszystkie poprawki i mniejsze uaktualnienia od razu. Nowa wersja oprogramowania nie tylko niesie nowe funkcje, możliwości i zabezpieczenia, ale również zapewnia szybszą i wydajną pracę oraz dłuższą żywotność baterii.

Przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych - ostatni krok gdy inne metody zawiodły

Jeśli wszystkie metody wyżej zostały już przez ciebie sprawdzone, a dalej brak jest rezultatów i twój telefon nie przyspieszył swojego działania, pozostaje ostatni krok, jest nim przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. Wtedy urządzenie będzie działać jak po zakupie, zostaną usunięte wszystkie aplikacje, materiały w postaci zdjęć, nagraniach itp.

Wszystko zostanie utracone, dlatego pamiętaj o jednej ważnej rzeczy, aby wykonać kopię zawartości (zapisać na dysku zewnętrznym, w chmurze, skopiuj na komputer).

Jeśli jednak nie wiesz, jak to zrobić i wolałbyś, aby wykonał to specjalista, skontaktuj się z Nowaszybka 24 z siedzibą w Warszawie — pomożemy. Zrobimy to za ciebie, szybko, sprawnie oraz w konkurencyjnej cenie. Możesz przynieść urządzenie do nas osobiście, ale możesz nam również je wysłać działamy na terenie całego kraju. Zarezerwuj wizytę lub zamów kuriera do domu.

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić najlepsze wrażenia. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności